Po Itálii vlakem

Není tak obtížné, jak by se mohlo zdát! Hlavním dopravcem v Itálii je Trenitalia. Něco jako naše ČD, taky na ni všichni nadávaj (a čtyři největší nepřátelé jsou jaro, léto, podzim, zima). O italských drahách se traduje, že nejezdí včas, pořád jsou stávky a kdesi cosi (viz "Aspoň za Mussoliniho jezdily vlaky včas!"). Já mám ovšem vesměs zkušenost velmi dobrou (i když, ok, pokaždé, když potřebuji doject na letiště, tak chytnu okolo dvou hodin zpoždění). A pak tu je Italo, který jezdí na nejfrektovanějších trasách.
Lístky si kupuji online na trenitalia.com, čím víc předem, tím líp, protože vystihnete třídu Supereconomy, která má omezený počet míst. Dá se takhle po Itálii dostat opravdu levně! Třebas Řím-Neapol 9€, Řím-Tropea 10€, Paola-Řím 20€ + mají spoustu akčních nabídek, chce to jen pořádně prozkoumat. Vlaků mají několik druhů: FrecciaRosa (trochu nerdovství: až 300km/h, velice omezeně zastávek, končí Bari a Salerno), FrecciArgento (až 250km/h, končí až v Reggio Calabria) a FrecciaBianca (až 200km/h). Takže jakoby obdoby našeho Pendolina, ale rychlejší. Pak jsou Intercity a Regionale.


Lístky vytiskněte doma anebo stačí ukázat na vašem chytrém zařízení. Ono jim jde stejně jen o PNR kód. Na velkých nádražích jsou automaty, na malých přepážky, popřípadě nic. To se mi stalo v Marina di Maratea, naštěstí jak říkám, to šlo koupit online. Prý také jde hned při nástupu vyhledat průvodčího a koupit si jízdenku od něj. Když jsem jela vlakem Regionale, docela jsem se bála, ve vagonu jsem byla sama, permanentní strach, že nedojedu, kam potřebuju. Ale pan průvodčí byl tak hodný, že mi před Paolou přišel říct, že už bude :). Pokud kupujete na přepážce, musíte před nástupem do vlaku lístek označit ve žlutém/zeleném označovači!
Jinak, když budete podnikat delší cestu v nějaké Freccie, většinou mají na "palubě" wifi...připojení stojí 0,1€ a pak to hezky běží. Co se nakupování online týče, neregistrujte se, vyplňte jen povinné údaje označené hvězdičkou a nic jiného, jinak by vás to pravděpodobně nepustilo dál. Pokud rezervujete online, musíte nastoupit přesně do toho vlaku, kde jste si zarezervovali místo. Online by rezervace měla jít změnit hodinu po tom, co původní vlak odjede na jiný (u Freccia), co se týče vlaků Regionale, jízdu musíte začít do čtyř hodin od zadaného původního vlaku.


Cestování vlakem v Itálii je fakt paráda, pokud teda vlaky jedou :) (Pak dále za Neapolí až dolů do Kalábrie je krásná podívaná na moře :)) Stávku jsem nezažila (= scopiero, ale prý jsou časté, většinou se týkají vlaků Regionale, Freccie jedou, některá spojení regionálními vlaky jsou garantována i v případě stávky, oznámení o budoucích stávkách najdete na stránkách Trenitalia), ale jednou bouřka poničila vedení (zpoždění 140min) a podruhé sebevrah (zpoždění také tak). Teď zjistila, že u Freccie, pokud má vlak zpoždění, tak vám Trenitalia vyplatí xx% ceny lístku dle délky zpoždění.
Další tipy budu přidávat s dalšími zkušenostmi :)

A nakonec malý slovníček: 
stazione ferroviaria - železniční stanice
treno - vlak
orario - jízdní řád
ritardo - zpoždění
partenze - odjezdy
arrivi - příjezdy
binario - nástupiště
biglietto - jízdenka
A moje nejoblíbenější věta: "Attenzione, non oltrepassare la linea gialla!"


Komentáře

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rok aupairkou v Itálii...udělala bych to znovu?

Květen 2018