Vicenza, Bassano del Grappa, 24.-25.6.17

Stal se mi první aupair průser. V pátek jsme s P. strávili večer v Peschieře a vrátila jsem se v pět ráno. Vždycky byli velice liberální ohledně toho, co dělám, nicméně toto ráno mě bohužel matka hezky za svítání zastihla jak otevírám dveře. Následoval rozhovor, celkem chladný a drsný, že takhle ne. Takže od té doby se vracet jako Cenerentola = Popelka. Do půlnoci. Ještě víc teenager než předtím. To jen tak, abych sem hodila nějaké aupair zážitky. 
V sobotu odpoledne jsme vyrazili k Lagu. Chtěli jsme do Sirmione na Gamaica beach, nicméně doprava okolo Laga o víkendu je fakt děsná, tak jsme zaparkovali na pláži v Santa Maria Lugana, která patří k Sirmione. Hluboce nedoporučuju. A víte co, jestli se chcete koupat, nedoporučuju nic níž než Garda. Labutě, teplá voda a bahno. Takže když tam jdete, cítíte to fuj čvacht mezi prstama na nohách. Jako ten den bylo 40 stupňů, ale když se jdete koupat někam výš, tak i tak je ta voda aspoň osvěžující. Tady ne.

Gamaica Beach

Sirmione Lugana beach

Moc dlouho jsme to nevydrželi a vydali se směr Vicenza zažít Notte bianca. Že prý bylo nejdelší dobu světlo a pak taky v italštině strávit notte in bianco znamená být vzhůru celou noc. 
První zastávka - L'ultima spiaggia tiki beach na aperitivo (3€). P. mě naučil pít Campari spritz. Fakt o dost lepší, silnější a osvěžující než Aperol spritz. Místo to je kouzelný, vždycky když jedu do Vicenzy, tak tam jdeme.

Pak jsme šli do centra na piadinu, kde jsem poznala prvního jeho kamaráda. Eh, fajn, milej. Až na to, že se spolu bavili veneto dialektem, kterej je prakticky samostatnej jazyk. Jasně, že teď rozumím víc a znám spoustu slov, ale..uf. Ze začátku jsem měla i problém rozumět tomu, co P. píše, ptze měl trochu jiný slovosled. Ale zas ze začátku mluvil spisovnou italštinou. Teď už na to kašle a hází dialekt :D.  
A pak jsem poprvé okusila, jaké to je být "in giro" con italiani... v podstatě měnit bary, aby člověk viděl, kde to žije a postávat před barem :D Hlavně při týhle Notte bianca, protože po ulicích hráli různý skupiny a tak. Ve Vicenze zkuste třeba bar Meneghina, který má zajímavý interiér.

A pak jsme se odebrali na Piazza dei Signori shlédnout skupinu Rumaterra. Že se mi prý bude líbit. Jo, kdyby nemluvili v dialektu... :D Co mě zaujalo, že na jakýkoliv akci a tak, je kasa, kde nejdřív jdete zaplatit pití a pak s účtenkou už pokračujete tam, kde vám to pití dají. A že italský pivo je sladký. A drahý :(. A pak taky..bylo těch 40 stupňů, snad i v noci, a tak se ukázalo, jak to italové prožívají. Kdykoliv se trochu pohnul vzduch, jakýkoliv lehký závan větru, hned se do něj postavili a libovali si blahem, jaká "bell'arietta"...


Pak jsme se ještě přesunuli na festival Lumen, což bylo cosi se streetfoodem, pivem a hudbou, z čehož se nás týkalo jen pivo, nějakej ale, kterej byl na mě opět moc sladkej. A další kamarádi. Už se skor stalo pravidlem - P.: "Tohle je Gertruda." Kamarádi: "Aaah where you from?" Já už odvyklá angličtině: "Scusa, non ho capito." :D
Další den jsme se vydali do města Bassano del Grappa, vzdáleného asi 25km. Město s bohatou historií a jak jste si asi mohli domyslet, vznikla tu i pálenka grappa. Nejvýraznější památkou je Ponte degli alpini a co rozhodně stojí za zmínku je destilerie Nardini, která je jednou z nejstarších a největších v Itálii. Zrovna u Ponte degli alpini je bar/prodejna Grapperie Nardini, kde si můžete dopřát nejtypičtější aperitivo Bassana - mezzoemezzo (v dialektu mesoemeso :D), Nardini rabarbaro a Nardini rosso, netuším, co to bylo, ale bylo to bylinkový, osvěžující, moc dobrý, postavit se na most a kochat se. Pak jsme si ještě prohlédli město, jakýsi hrad a vydali se směrem k domovu.


Nardini

MezzoemezzoZastavili jsme se na pizze v Mozambanu - pizzerie Il Giglio, kde jsme si dali pizzu s Carne sala, což je specialita Veneta, řekněme, že něco jako carpaccio (ale lepší) a světe div se, pivo černá hora.


p

Komentáře

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Populární příspěvky z tohoto blogu

Po Itálii vlakem

Rok aupairkou v Itálii...udělala bych to znovu?

Květen 2018